Geçtiğimiz ay instagram’da soru-cevap yaparak meyveler ve meyvelerin alkali beslenmedeki yeri ile ilgili merak ettiğiniz soruları almıştım. Şimdi ise en çok gelen soruları bu yazıda cevaplamak istiyorum.

İşte en çok sorulan sorulardan bazıları:

Neden özellikle sabah meyve tüketimi önemli? Sabah meyve yemenin faydaları nelerdir?
Beni takip edenler bilir. Sabahları güne meyve ile başlamayı, hatta bazen kahvaltıda sadece tarçınlı meyve salatası tüketilmesini öneriyorum. Bunun başlıca sebepleri ise şöyle;

  • Meyveler lif ve antioksidan deposudur. Bu sebeple meyveleri sabahları aç karına tüketmek hem bol lif içeriğinden dolayı dışkılama hareketlerimizi düzenlemeye yardımcı olur hem de meyvelerin içerdiği antioksidanların emilimi aç karınayken daha fazla olacağından detoksifikasyon sağlar.
  • Sabahları aç karına meyve tüketmek aynı zamanda sindirim sistemimizi de rahatlatır çünkü meyvelerin sindirimi çok kolaydır. Gece boyunca dinlenmekte olan sindirim sistemimizi çalıştırmaya başladığımız ilk öğün kahvaltıdır. İngilizcede kahvaltıya “breakfast” denmesinin sebebi “break”-“fast” yani orucu bitirmek anlamına gelmesidir. Sekiz saatten fazla dinlenmekte olan sindirim sistemimizi bir anda ağır bir öğünle çalıştırmaya başlamak sindirim sistemimizi yorar. Oysa meyve gibi sindirimi kolay bir besin ile güne başladığımızda sindirim sistemimizi günün geri kalanı için hazırlamış yani onu “ısındırmış” oluruz. Nasıl ki spora başlamadan önce kaslarımızı ısındırıyoruz, güne meyve ile başlamayı da tüm gün çalışacak olan sindirim sistemimizi bu yoğun tempoya hazırlamak yani ısındırmak olarak düşünebiliriz. Sonuç olarak, kahvaltıda meyve tüketmek sindirim sistemimize dosttur.
  • Meyveler aynı zamanda doğal şeker kaynağıdır. Güne başlarken doğal şeker kaynağı olan meyvelerden faydalanmak hem bize enerji verir hem de şekerin mutluluk hormonu serotonin salgısını tetiklemesi sebebiyle mutlu olmamızı sağlar.

Hipoglisemisi olanlara meyve tüketmesini öneriyor musun?
Hipoglisemi kan şekerinin hızlıca düştüğü bir sağlık problemidir. Meyveler, fruktoz yani meyve şekeri bakımından zengin olduğundan hipoglisemi veya diğer şeker hastalarının meyveleri tüketirken yanında biraz çiğ kuruyemiş veya yoğurt ile birlikte tüketmeleri kan şekeri dengelerini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Günün hangi saatlerinde ve ne kadar meyve yenmelidir? Şeker tüketimini dengeli yapmak için günde ne kadar meyve tüketmeliyiz? Meyveyi fazla tüketirsek yağlanma yapar mı?
Saat 17:00’den sonra karbonhidrat tüketilmesini önermiyorum çünkü saat 17:00’den sonra vücudumuz kan şekerinin yükselmesini istemez. Meyveler hem şeker hem de karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat da kan şekerimizi yükselteceğinden bu saatte insülin kanda artan şekerden kurtulmak için hemen bu şekeri yağ olarak depolamayı seçer. Bu sebeple saat 17:00’den sonra yenen meyve yağlanmaya ve kilo alımına sebep olur. Meyveyi gündüz ve ağırlıklı olarak sabahtan öğlene kadar tüketmeli, bunu yaparken porsiyon miktarımızı da limitlemeliyiz. Günde en fazla dört beş porsiyon meyve tüketilmeli, eğer gün içerisinde diğer karbonhidrat ve şeker kaynakları tüketiliyorsa bu miktar daha da azaltılmalıdır.

Özellikle hangi meyveleri yemeliyiz?
Bizim için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri yeterli miktarda alabilmemiz için tüm meyveleri yemek önemlidir. Ancak şeker oranı yüksek olan üzüm, mango, hurma, muz gibi meyveleri ve kuru meyveleri daha az tüketmeliyiz. Aynı şekilde tiroid ilacı, kolesterol ilacı, tansiyonu ilacı veya antidepresan kullanan hastaların, ilaçlarla etkileşim yapabilmesi sebebiyle greyfurt tüketiminde dikkatli olması gerekir. Bir diğer önemli nokta ise meyveleri pişirmeden, çiğ ve bütün olarak kabukları ile birlikte tüketmektir.

Meyve şekeri cildi yaşlandırır mı?
Fazla şeker glikasyona sebep olur. Glikasyon şeker molekülünün protein ile kovalent bağ oluşturarak proteinin yapısını değiştirmesidir. Kanımızdaki fazla şeker glikasyona yol açarak cildimizin ana proteini olan kolajene yapıştığı zaman kolajenin yapısını bozar. Bu da ciltte sarkma, kırışıklık, lekeler ve selülit gibi problemlere sebep olur. Meyve şekeri olan fruktoz da glikoz da kan şekerini yükselteceğinden, fazla tüketilmeleri halinde yaşlanmaya sebep olacaktır. Ancak meyveleri bir bütün olarak lifiyle posasıyla birlikte tüketmek glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle kan şekerini fazla yükseltmez. Bu sebeple meyveyi kararında tüketmek cildi yaşlandırmaz ancak meyve suyu tüketmek bizi yaşlandırır diye cevaplayabilirim bu soruyu. Meyve suyu tükettiğimiz zaman meyvenin lifini, posasını ayırıp sadece şekerini yani fruktozu içmiş oluruz. Bu hem glisemik indeksi çok yüksek bir besin olması sebebiyle kan şekerinde ani yükselmeye sebep olur hem de asitlenmeye yol açar. Bu nedenle meyvenin suyunu içmek yerine meyveyi bir bütün olarak tüketmek çok önemlidir.

Meyveleri tarçın eklemek neden önemli?
Tarçın insülin seviyelerimizi yani kan şekerimizi düzenlemeye yardımcıdır. Bu sebeple şeker içeren besinlere tarçın eklemek kan şekerimizin fazla yükselmesini önler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir