Özel Beslenme Metodum: Alkateryan Metod

7 sene önce kalıcı olarak 14 kilo verme ve sağlığıma yeniden kavuşma yolculuğum kendi özel metodum olan Alkateryan Metodumu (Alka-Terranean Method) yaratmamı sağladı. Şu anda İngiltere ve Türkiye’de patent başvurusunda bulunduğum bu beslenme metodu 2015 yılından bu yana 4000’den fazla danışanımın hem kalıcı kilo kaybı hedeflerine ulaşmasını hem de sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalarını sağladı.

Alkateryan Metodu Nedir?

“Alka-Terranean” kelimesi Alkaline (Alkali) ve Mediterranean (Akdeniz) kelimelerinin birleşimidir. Türkçe’de ben buna Alkateryan Metodu diyorum. Alkateryan Metodunu alkali beslenmenin biyokimyası ile Akdeniz beslenmesinin felsefesini birleştirerek oluşturdum. Bu metod, temeline Alkali Beslenmeyi alarak hedeflerinize kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur, ve daha sonra bunu Akdeniz Beslenmesinin felsefesi ile birleştirerek bu hedefleri sürdürülebilir kılmanızı sağlar.

Alkali Beslenme hızlı kilo kaybı elde etmek veya wellness hedeflerimize kısa sürede ulaşmak için çok etkili bir yöntem. Ancak yoğun tempolu hayata sahip kişilerde veya sosyal hayatı hareketli olan insanlar için sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Sürekli çiğ sebzeler, sebze suları bulmaya çalışmak günlük hayat koşuşturmacası içerisinde veya sosyal etkinlikler sırasında çok zor olabiliyor. Bu sebeple alkali beslenme de neticede diğerleri gibi bir çeşit “diyet” olarak kalabiliyor. Evet çok etkili bir diyet ama sonuçta “diyet”.

Benim deneyimlerime göre diyetler uzun vadede asla işe yaramıyor. Hepsi geçici çözümler oluyor. Bu nedenle daha sürdürülebilir bir metod oluşturabilmek için Alkali Beslenmenin biyokimyasını alıp bunu Akdeniz Beslenmesinin felsefesi ile harmanladım. Akdeniz Beslenmesi aslında beslenmeden çok bir çeşit yaşam tarzı felsefesi. Aynı zamanda bugüne kadar hakkında en çok araştırma yapılmış, uzun ve sağlıklı ömürü en çok destekleyen beslenme biçimi.